  • Mfr # BULK-RS-NHS70-288
  • Zoro # G5029149
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
36 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS70-288
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
4 ft
Overall Thickness
0.125 in
Overall Length
4 ft
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Shape
Sheet
Maximum Temperature
250 Degrees F
Weather Resistance
Excellent
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Abrasion Resistance
Good
Chemical Resistance
Fair
Texture
Smooth
Oil Resistance
Good
Tensile Strength
1,500 psi
Color
Material
Compression Set
30 %
Adhesive Type
Plain Backing
Water Resistance
Density
1.35 g/cc
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 70 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 710, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 48 in, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/8 in