  • Mfr # BULK-RS-NHS70-277
  • Zoro # G4854234
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS70-277
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
24 in
Rubber Length
3 ft
Overall Length
36 in
Overall Width
24 in
Overall Thickness
0.25 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Color
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Shape
Sheet
Tensile Strength
1,500 psi
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Water Resistance
Good
Compression Set
30 %
Abrasion Resistance
Good
Minimum Temperature
Weather Resistance
Excellent
Maximum Temperature
250 Degrees F
Density
1.35 g/cc
Tear Strength
20 N/mm
Oil Resistance
Adhesive Type
Plain Backing
Chemical Resistance
Fair
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 70 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 710, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 24 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/4 in