  • Mfr # BULK-RS-NHS70-47
  • Zoro # G4854505
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS70-47
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.25 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 710
Grade
High Strength
Material
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Color
Abrasion Resistance
Good
Minimum Temperature
Tear Strength
20 N/mm
Chemical Resistance
Fair
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Shape
Sheet
Water Resistance
Good
Tensile Strength
1,500 psi
Adhesive Type
Acrylic
Weather Resistance
Excellent
Density
1.35 g/cc
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Oil Resistance
Compression Set
30 %
Minimum Adhesive Temperature
Maximum Temperature
250 Degrees F
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 70 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 710, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/4 in, Abrasion Resistance Good