  • Mfr # BULK-RS-N50TXT-66
  • Zoro # G4846412
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N50TXT-66
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.25 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1000
Elongation
350 %
Finish
Textured
Standards
ASTM D2000 BC 507
Max. Temp. (F)
250
Density
1.5 g/cc
Weather Resistance
Excellent
Adhesive Type
Plain Backing
Compression Set
33 %
Abrasion Resistance
Good
Maximum Temperature
250 Degrees F
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Tensile Strength
1,000 psi
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Texture
Textured
Tear Strength
20 N/mm
Water Resistance
Shape
Sheet
Chemical Resistance
Fair
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 50 Shore A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 507, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Textured, Overall Thickness 1/4 in