  • Mfr # BULK-RS-N50TXT-10
  • Zoro # G4860351
/ea
Key Features
Rubber Width
12 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N50TXT-10
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
1 ft
Overall Thickness
0.125 in
Overall Width
12 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1000
Elongation
350 %
Finish
Textured
Standards
ASTM D2000 BC 507
Grade
Standard
Max. Temp. (F)
250
Texture
Textured
Shape
Sheet
Maximum Temperature
250 Degrees F
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Water Resistance
Good
Abrasion Resistance
Good
Density
1.5 g/cc
Oil Resistance
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Compression Set
33 %
Adhesive Type
Plain Backing
Chemical Resistance
Fair
Tensile Strength
1,000 psi
Tear Strength
20 N/mm
Weather Resistance
Excellent
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 50 Shore A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 507, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Textured, Overall Thickness 1/8 in