  • Mfr # BULK-RS-N60FDA-21
  • Zoro # G4854225
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
1/2 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-N60FDA-21
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/2 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.5 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
White
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1000
Elongation
330 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 607, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
Max. Temp. (F)
250
Color
White
Material
Tear Strength
22 N/mm
Maximum Temperature
250 Degrees F
Abrasion Resistance
Good
Adhesive Type
Plain Backing
Shape
Sheet
Density
1.4 g/cc
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Chemical Resistance
Fair
Thickness Tolerance
+/-0.050 in
Compression Set
35 %
Tensile Strength
1,000 psi
Oil Resistance
Good
Texture
Smooth
Water Resistance
Weather Resistance
Excellent
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color White, Durometer 60 Shore A, Grade Food Grade, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 607, FDA 21 CFR 177.2600, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.050 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/2 in