  • Mfr # BULK-RS-NHS60-20
  • Zoro # G4849063
Rubber Thickness
3/8 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS60-20
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/8 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.375 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 610
Grade
High Strength
Color
Material
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Minimum Temperature
Chemical Resistance
Fair
Maximum Temperature
250 Degrees F
Texture
Smooth
Abrasion Resistance
Good
Adhesive Type
Plain Backing
Density
1.35 g/cc
Tensile Strength
1,500 psi
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
+/-0.035 in
Oil Resistance
Good
Water Resistance
Compression Set
30 %
Weather Resistance
Excellent
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 610, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.035 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/8 in