  • Mfr # BULK-RS-NHS70-1005
  • Zoro # G202583636
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
280 %
Standards
ASTM D2000 M2BC710 A14 B14 C12 EO34 F19
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS70-1005
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
36 in
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.5 mm
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
280 %
Standards
Grade
High Strength
Maximum Temperature
250 Degrees F
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Abrasion Resistance
Good
Color
Black
Tensile Strength
1,500 psi
Oil Resistance
Good
Water Resistance
Material
Neoprene
Density
1.32 g/cc
Shape
Sheet
Compression Set
30 %