  • Mfr # BULK-RS-NUS70-355
  • Zoro # G302584892
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 BC 717
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NUS70-355
Overall Length
36 in
Overall Thickness
1.5 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 BC 717
Tensile Strength
2,500 psi
Adhesive Type
Plain Backing
Shape
Sheet
Compression Set
28 %