  • Mfr # BULK-RS-N40-302
  • Zoro # G4831539
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
3/4 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N40-302
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/4 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
4 ft
Overall Length
4 ft
Overall Thickness
0.75 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Standard
Color
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Material
Tensile Strength
1,000 psi
Compression Set
33 %
Shape
Sheet
Water Resistance
Good
Density
1.5 g/cc
Abrasion Resistance
Good
Texture
Smooth
Minimum Temperature
Thickness Tolerance
+/-0.059 in
Chemical Resistance
Fair
Tear Strength
20 N/mm
Adhesive Type
Plain Backing
Weather Resistance
Excellent
Oil Resistance
Maximum Temperature
250 Degrees F
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 40 Shore A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 407, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 48 in, Thickness Tolerance +/-0.059 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/4 in, Abrasion Resistance Good