  • Mfr # BULK-RS-N40-358
  • Zoro # G4792101
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
3/4 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-N40-358
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/4 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Overall Length
36 in
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.75 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 407
Grade
Standard
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Material
Color
Tear Strength
20 N/mm
Compression Set
33 %
Adhesive Type
Acrylic
Minimum Adhesive Temperature
Texture
Smooth
Water Resistance
Good
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Oil Resistance
Good
Maximum Temperature
250 Degrees F
Tensile Strength
1,000 psi
Abrasion Resistance
Weather Resistance
Excellent
Shape
Sheet
Density
1.5 g/cc
Minimum Temperature
Thickness Tolerance
+/-0.059 in
Chemical Resistance
Fair
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 40 Shore A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 407, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.059 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/4 in, Abrasion Resistance Good