  • Mfr # BULK-RS-P80-103
  • Zoro # G402583849
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
80A
Backing Type
Adhesive
Elongation
690 %
Standards
ASTM D2000 BG 821
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-P80-103
Overall Thickness
3 mm
Overall Width
36 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
80A
Backing Type
Adhesive
Elongation
690 %
Standards
ASTM D2000 BG 821
Grade
Standard
Color
Amber
Adhesive Type
Acrylic
Thickness Tolerance
+/-0.400 mm
Tear Strength
100 N/mm
Tensile Strength
3,000 psi
Weather Resistance
Fair
Maximum Temperature
250 Degrees F
Chemical Resistance
Fair
Oil Resistance
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Minimum Temperature
-45 Degrees F
Water Resistance
Good
Abrasion Resistance
Good
Compression Set
10 %