  • Mfr # BULK-RS-SBRHS60-22
  • Zoro # G4855600
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
12 in
Rubber Properties
Water Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-SBRHS60-22
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
2 ft
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.25 in
Overall Length
24 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Water Resistant
Min. Temp. (F)
-45 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 AA 607
Grade
High Strength
Max. Temp. (F)
200 Degrees F
Material
Color
18 N/mm
Adhesive Type
Plain Backing
Tensile Strength
1,000 psi
Water Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Minimum Temperature
-45 Degrees F
Abrasion Resistance
Excellent
Chemical Resistance
Fair
Maximum Temperature
200 Degrees F
Oil Resistance
Poor
Density
1.35 g/cc
Texture
Smooth
Weather Resistance
Fair
Compression Set
30 %
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade High Strength, Material SBR, Standards ASTM D2000 AA 607, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 200 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -45 Degrees F, Overall Length 24 in, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/4 in