  • Mfr # BULK-RS-SBRHS60-28
  • Zoro # G4851434
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
12 in
Rubber Properties
Water Resistant
Rubber Material
SBR
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-SBRHS60-28
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
3 ft
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.25 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Water Resistant
Rubber Material
SBR
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-45 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 AA 607
Grade
High Strength
Color
Material
Max. Temp. (F)
200 Degrees F
Density
1.35 g/cc
Adhesive Type
Plain Backing
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Abrasion Resistance
Excellent
Maximum Temperature
200 Degrees F
Minimum Temperature
-45 Degrees F
Tear Strength
18 N/mm
Weather Resistance
Fair
Compression Set
30 %
Texture
Smooth
Water Resistance
Good
Shape
Sheet
Oil Resistance
Poor
Tensile Strength
1,000 psi
Chemical Resistance
Fair
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade High Strength, Material SBR, Standards ASTM D2000 AA 607, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 200 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -45 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/4 in