  • Mfr # BULK-RS-S55USP-2
  • Zoro # G802585269
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
55A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
900 %
Standards
ASTM D2000 GE 510, FDA 24 CFR 177.2600, USP Class VI
Grade
Medical
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S55USP-2
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.01 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
55A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
900 %
Standards
Grade
Medical
Tensile Strength
1,400 psi
Thickness Tolerance
+/-0.005 in
Compression Set
60 %