  • Mfr # BULK-RS-S55USP-21
  • Zoro # G102585266
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
55A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
900 %
Standards
ASTM D2000 GE 510, FDA 24 CFR 177.2600, USP Class VI
Grade
Medical
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S55USP-21
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
0.02 in
Overall Width
12 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
55A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
900 %
Standards
Grade
Medical
Tensile Strength
1,400 psi
Material
Silicone
Water Resistance
Good
Shape
Sheet
Minimum Temperature
-65 Degrees F
Texture
Smooth
Abrasion Resistance
Poor
Adhesive Type
Plain Backing
Color
Clear
Oil Resistance
Fair
Compression Set
60 %