  • Mfr # BULK-RS-S60MD-12
  • Zoro # G502583909
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
420 %
Standards
ASTM D2000 GE 608, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Metal Detectable Food
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S60MD-12
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
12 in
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.0625 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
420 %
Standards
Grade
Metal Detectable Food
Compression Set
16 %
Tear Strength
15 N/mm
Maximum Temperature
400 Degrees F
Abrasion Resistance
Poor
Color
Blue
Shape
Sheet
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Tensile Strength
1,200 psi