  • Mfr # BULK-RS-S60MD-32
  • Zoro # G802584316
/ea
Key Features
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Elongation
420 %
Standards
ASTM D2000 GE 608, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Metal Detectable Food
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-S60MD-32
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
12 in
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Width
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Elongation
420 %
Standards
Grade
Metal Detectable Food
Shape
Sheet
Color
Blue
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Compression Set
16 %
Tear Strength
15 N/mm
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Abrasion Resistance
Poor
Material
Silicone
Weather Resistance
Excellent
Chemical Resistance
Good
Texture
Smooth
Tensile Strength
1,200 psi