  • Mfr # BULK-RS-S60WFDA-33
  • Zoro # G4845380
/ea
Key Features
Rubber Width
12 in
Rubber Properties
Chemical Resistant, High Temperature, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
White
Min. Temp. (F)
-80
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S60WFDA-33
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
1 ft
Overall Length
12 in
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.25 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
White
Min. Temp. (F)
-80
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
700
Elongation
400 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 GE 605, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
Grade
Food
Color
Material
Max. Temp. (F)
450
Compression Set
30 %
Weather Resistance
Excellent
Water Resistance
Good
Minimum Adhesive Temperature
-100 Degrees F
Abrasion Resistance
Poor
Tear Strength
15 N/mm
Maximum Adhesive Temperature
500 Degrees F
Shape
Sheet
Density
1.25 g/cc
Adhesive Type
High-Temp
Minimum Temperature
-80 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Maximum Temperature
450 Degrees F
Chemical Resistance
Good
Tensile Strength
700 psi
Oil Resistance
Fair
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type High-Temp, Backing Type Adhesive, Color White, Durometer 60 Shore A, Grade Food Grade, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 605, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A, Maximum Adhesive Temperature 500 Degrees F, Maximum Temperature 450 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -100 Degrees F, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth