  • Mfr # BULK-RS-S60WFDA-21
  • Zoro # G4853315
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
24 in
Rubber Properties
Chemical Resistant, High Temperature, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
White
Min. Temp. (F)
-80
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S60WFDA-21
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/2 in
Rubber Width
24 in
Rubber Length
2 ft
Overall Length
24 in
Overall Thickness
0.5 in
Overall Width
24 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
White
Min. Temp. (F)
-80
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
700
Elongation
400 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 GE 605, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
Grade
Food
Material
Max. Temp. (F)
450
Color
Adhesive Type
Plain Backing
Thickness Tolerance
+/-0.050 in
Minimum Temperature
-80 Degrees F
Compression Set
30 %
Tear Strength
15 N/mm
Oil Resistance
Fair
Tensile Strength
700 psi
Weather Resistance
Excellent
Chemical Resistance
Good
Density
1.25 g/cc
Maximum Temperature
450 Degrees F
Shape
Sheet
Water Resistance
Good
Abrasion Resistance
Poor
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color White, Durometer 60 Shore A, Grade Food Grade, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 605, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 450 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 24 in, Thickness Tolerance +/-0.050 in, Overall Width 24 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth