  • Mfr # BULK-RS-S70-25
  • Zoro # G1928837
/ea
Key Features
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Properties
Chemical Resistant, High Temperature, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S70-25
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
1 ft
Overall Length
12 in
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.1875 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
900 psi
Elongation
400 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 GE 707, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
Grade
Food
Max. Temp. (F)
450 Degrees F
Tear Strength
15 N/mm
Shape
Sheet
Chemical Resistance
Good
Water Resistance
Abrasion Resistance
Poor
Compression Set
40 %
Tensile Strength
700 psi
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Color
Oil Resistance
Fair
Minimum Temperature
Density
1.25 g/cc
Maximum Temperature
450 Degrees F
Material
Adhesive Type
Plain Backing
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Red, Durometer 70 Shore A, Grade Food Grade, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 707, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 450 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth