  • Mfr # BULK-RS-S70-26
  • Zoro # G1930578
/ea
Key Features
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Properties
Chemical Resistant, High Temperature, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S70-26
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
3 ft
Overall Width
12 in
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.1875 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
900 psi
Elongation
400 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 GE 707, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
Grade
Food
Max. Temp. (F)
450 Degrees F
Weather Resistance
Excellent
Maximum Temperature
450 Degrees F
Shape
Sheet
Minimum Temperature
Tear Strength
15 N/mm
Oil Resistance
Fair
Tensile Strength
700 psi
Chemical Resistance
Good
Color
Adhesive Type
Plain Backing
Density
1.25 g/cc
Compression Set
40 %
Abrasion Resistance
Poor
Water Resistance
Good
Material
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Texture
Smooth
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Red, Durometer 70 Shore A, Grade Food Grade, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 707, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 450 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth