  • Mfr # 2850-1/8BTAPE
  • Zoro # G914761773
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Standards
ASTM D2000 GE
Grade
Commercial Grade
Shape
Sheet
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
2850-1/8BTAPE
Country of Origin
Korea, Republic of
Dimensions
Overall Length
12 in
Overall Thickness
0.125 in
Overall Width
24 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Standards
ASTM D2000 GE
Grade
Commercial Grade
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
0.016 in
Texture
Smooth
Chemical Resistance
Good
Material
Silicone
Oil Resistance
Fair
Water Resistance
Good
Weather Resistance
Excellent
Abrasion Resistance
Poor
Adhesive Type
Adhesive Type
Color
Red
Minimum Adhesive Temperature
-40 Degrees F
Maximum Temperature
400 Degrees F
Maximum Adhesive Temperature
300 Degrees F
Minimum Temperature
-60 Degrees F
Number of Ply
0
Tensile Strength
850 psi