  • Mfr # BULK-RS-S40-247
  • Zoro # G4768240
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Properties
Chemical Resistant, High Temperature, Water Resistant, Weather Resistant
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S40-247
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
24 in
Rubber Length
3 ft
Overall Width
24 in
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.125 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
400 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Max. Temp. (F)
500 Degrees F
Tensile Strength
700 psi
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Chemical Resistance
Good
Smooth
Oil Resistance
Fair
Weather Resistance
Excellent
Compression Set
20 %
Adhesive Type
Plain Backing
Shape
Sheet
Minimum Temperature
Abrasion Resistance
Poor
Water Resistance
Good
Density
1.25 g/cc
Maximum Temperature
500 Degrees F
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Red, Durometer 40 Shore A, Grade Food Grade, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 500 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 24 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth