  • Mfr # BULK-RS-S40-254
  • Zoro # G4755552
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
1/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S40-254
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
4 ft
Overall Length
4 ft
Overall Thickness
0.125 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Shape
Sheet
Adhesive Type
Plain Backing
Compression Set
20 %
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Tensile Strength
700 psi
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Red, Durometer 40 Shore A, Grade Food Grade, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 500 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 48 in, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth