  • Mfr # BULK-RS-S10-74
  • Zoro # G902583059
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
10A
Backing Type
Adhesive
Elongation
900 %
Standards
ASTM D2000 GE 102, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S10-74
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Width
36 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
10A
Backing Type
Adhesive
Elongation
900 %
Standards
Grade
Food
Texture
Smooth
Shape
Sheet
Minimum Adhesive Temperature
-100 Degrees F
Adhesive Type
High-Temp
Oil Resistance
Fair
Thickness Tolerance
+/-0.031 in
Weather Resistance
Excellent
Water Resistance
Good
Tensile Strength
700 psi
Color
Red
Maximum Adhesive Temperature
500 Degrees F
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Abrasion Resistance
Poor
Compression Set
30 %