  • Mfr # BULK-RS-S50FDA-437
  • Zoro # G102585884
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
450 %
Standards
ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S50FDA-437
Overall Width
36 in
Overall Thickness
2.5 mm
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
450 %
Standards
Compression Set
10 %
Thickness Tolerance
+/-0.300 mm
Density
1.25 g/cc
Chemical Resistance
Good
Minimum Adhesive Temperature
-100 Degrees F
Color
Red
Water Resistance
Good
Oil Resistance
Fair
Weather Resistance
Excellent
Texture
Smooth
Adhesive Type
High-Temp
Shape
Sheet
Minimum Temperature
-80 Degrees F
Maximum Temperature
450 Degrees F
Abrasion Resistance
Poor
Tear Strength
15 N/mm
Material
Silicone
Maximum Adhesive Temperature
500 Degrees F
Tensile Strength
700 psi