  • Mfr # BULK-RS-S60-300
  • Zoro # G4759831
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
3/32 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S60-300
Rubber Thickness
3/32 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Overall Thickness
0.09375 in
Overall Width
36 in
Overall Length
36 in
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 GE 607, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Adhesive Type
High-Temp
Shape
Sheet
Compression Set
20 %
Minimum Temperature
Maximum Adhesive Temperature
Thickness Tolerance
+/-0.013 in
Tear Strength
17 N/mm
Minimum Adhesive Temperature
-100 Degrees F
Tensile Strength
700 psi
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type High-Temp, Backing Type Adhesive, Color Red, Durometer 60 Shore A, Grade Food Grade, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 607, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B, Maximum Adhesive Temperature 500 Degrees F, Maximum Temperature 500 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -100 Degrees F, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.013 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth