  • Mfr # BULK-RS-S60-261
  • Zoro # G4756611
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
3/32 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S60-261
Rubber Thickness
3/32 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
5 ft
Overall Length
5 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.09375 in
Durometer
60A
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 GE 607, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Shape
Sheet
Tensile Strength
700 psi
Thickness Tolerance
+/-0.013 in
Compression Set
20 %
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Red, Durometer 60 Shore A, Grade Food Grade, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 607, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 500 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 60 in, Thickness Tolerance +/-0.013 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth