  • Mfr # BULK-RS-H40-423
  • Zoro # G7778414
Rubber Length
10 ft.
Max Temp (F)
250
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H40-423
Rubber Thickness
1/8"
Rubber Width
3"
Rubber Length
10 ft.
Overall Width
3 in
Overall Thickness
0.125 in
Item
Rubber Strip
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
40A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
3.5
Compression Set
33 %
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Shape
Strip
Adhesive Type
Plain Backing
250 Degrees F
Tensile Strength
1,000 psi
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 40A, Grade Standard, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 407, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 3 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.125 in, Abrasion Resistance Good, Chemical Resistance Fair, Oil Resistance Excellent, Water Resistance Good