  • Mfr # BULK-RS-H40-158
  • Zoro # G7780611
/ea
Key Features
Rubber Length
10 ft.
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-H40-158
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/4"
Rubber Width
1/2"
Rubber Length
10 ft.
Overall Width
1/2 in
Overall Length
Overall Thickness
0.25 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
40A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
3.5
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BF 407
Grade
Standard
Texture
Smooth
Temperature Range - Adhesives
-30 Degrees to 230 Degrees F
Density
1.5 g/cc
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Shape
Strip
Compression Set
33 %
Tear Strength
20 N/mm
Color
Abrasion Resistance
Good
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Chemical Resistance
Fair
Weather Resistance
Fair
Tensile Strength
1,000 psi
Maximum Temperature
250 Degrees F
Minimum Temperature
-30 Degrees F
250 Degrees F
Adhesive Type
Acrylic
Oil Resistance
Excellent
Material
Water Resistance
Good
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 40 Shore A, Grade Standard, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 407, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 1/2 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/4 in, Abrasion Resistance Good