  • Mfr # BULK-RS-H60MD-51
  • Zoro # G002582839
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
240 %
Standards
ASTM D2000 BF 607, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Metal Detectable Food
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-H60MD-51
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Width
1 in
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.03125 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
240 %
Standards
Grade
Metal Detectable Food
Density
1.25 g/cc
Color
Blue
Smooth
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Abrasion Resistance
Good
Maximum Temperature
250 Degrees F
Tensile Strength
1,100 psi
Adhesive Type
Plain Backing
Compression Set
15 %