  • Mfr # BULK-RS-H60MD-93
  • Zoro # G702582603
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Elongation
240 %
Standards
ASTM D2000 BF 607, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Metal Detectable Food
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H60MD-93
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Thickness
0.125 in
Overall Width
6 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Elongation
240 %
Standards
Grade
Metal Detectable Food
Tear Strength
18 N/mm
Water Resistance
Good
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Weather Resistance
Fair
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Texture
Smooth
Oil Resistance
Excellent
Shape
Strip
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Color
Blue
250 Degrees F
Density
1.25 g/cc
Compression Set
15 %
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Tensile Strength
1,100 psi