  • Mfr # BULK-RS-E60FR-63
  • Zoro # G202583513
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
380 %
Standards
ASTM D2000 BA 607, UL 94 V-0
Grade
Flame-Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E60FR-63
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
0.375 in
Overall Width
2 in
Overall Length
10 ft
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
380 %
Standards
ASTM D2000 BA 607, UL 94 V-0
Grade
Flame-Resistant
Chemical Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.024 in
Adhesive Type
Plain Backing
Maximum Temperature
200 Degrees F
Material
EPDM
Texture
Smooth
Water Resistance
Excellent
Oil Resistance
Poor
Abrasion Resistance
Good
Shape
Strip
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Density
1.5 g/cc
Compression Set
28 %
Color
Black
Tensile Strength
1,000 psi