  • Mfr # BULK-RS-FS60-13
  • Zoro # G002585496
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
60A
Elongation
250 %
Standards
ASTM D2000 FK 606
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-FS60-13
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Width
1 in
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.125 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
60A
Elongation
250 %
Standards
ASTM D2000 FK 606
Grade
Standard
Chemical Resistance
Excellent
Abrasion Resistance
Poor
Thickness Tolerance
+/-0.031 in
Compression Set
9 %
Texture
Smooth
Maximum Temperature
400 Degrees F
Material
Fluorosilicone
Weather Resistance
Good
Minimum Temperature
-100 Degrees F
Color
Blue
Shape
Strip
Tensile Strength
800 psi