  • Mfr # BULK-RS-NAT60-14
  • Zoro # G302582607
Durometer
60A
Elongation
750 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NAT60-14
Overall Thickness
0.03 in
Overall Width
1/2 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
60A
Elongation
750 %
Tensile Strength
3,000 psi
Water Resistance
Good
Shape
Strip
Chemical Resistance
Compression Set
25 %