  • Mfr # BULK-RS-E70MIL-15
  • Zoro # G3096597
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E70MIL-15
Rubber Thickness
1/64 in
Rubber Width
36 in
Length
36"
Thickness
1/64"
Width
36"
Overall Width
36 in
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.01563 in
Durometer
70A
Tensile Strength (PSI)
1,700 psi
Elongation
250 %
Standards
ASTM D2000 M4CA710, MIL-R-3065E
Excellent
Adhesive Type
Plain Backing
Abrasion Resistance
Good
Tensile Strength
1,700 psi
Density
1.35 g/cc
Shape
Sheet
Texture
Smooth
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Compression Set
30 %