  • Mfr # BULK-RS-NAT60-17
  • Zoro # G202584022
Durometer
60A
Elongation
750 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NAT60-17
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.012 in
Overall Width
1 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
60A
Elongation
750 %
Standard
Maximum Temperature
200 Degrees F
Shape
Strip
Weather Resistance
Fair
Abrasion Resistance
Excellent
Tensile Strength
3,000 psi
Chemical Resistance
Poor
Minimum Temperature
-45 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.004 in
Color
Tan
Tear Strength
22 N/mm
Material
Natural Rubber
Compression Set
25 %