  • Mfr # BULK-RS-N60FP-8
  • Zoro # G402585935
Durometer
60A
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 607, UL 94 V-0
Grade
Flame-Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N60FP-8
Overall Thickness
0.375 in
Overall Length
10 ft
Overall Width
1/2 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
60A
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 607, UL 94 V-0
Grade
Flame-Resistant
Shape
Strip
Density
1.6 g/cc
Maximum Temperature
200 Degrees F
Tensile Strength
1,000 psi
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Chemical Resistance
Fair
Oil Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.040 in
Texture
Smooth
Material
Neoprene
Weather Resistance
Excellent
Compression Set
28 %