  • Mfr # BULK-RS-NHS50-958
  • Zoro # G602584158
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 M2BC510 A14 B14 C12 EO34 F19
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS50-958
Overall Thickness
5 mm
Overall Width
1/2 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
Compression Set
30 %
Tear Strength
20 N/mm
Color
Black
Texture
Smooth
Material
Neoprene
Adhesive Type
Plain Backing
Density
1.32 g/cc
Tensile Strength
1,500 psi