  • Mfr # BULK-RS-NUS60-349
  • Zoro # G002584246
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 BC 617
Grade
Ultra Strength
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NUS60-349
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
1.25 in
Overall Width
2 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 BC 617
Grade
Ultra Strength
Tensile Strength
2,500 psi
Abrasion Resistance
Good
Weather Resistance
Excellent
Adhesive Type
Plain Backing
Shape
Strip
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.060 in
Compression Set
28 %