  • Mfr # BULK-RS-NUS70-351
  • Zoro # G002582327
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 BC 717
Grade
Ultra Strength
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-NUS70-351
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
1.25 in
Overall Length
36 in
Overall Width
6 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 BC 717
Grade
Ultra Strength
Adhesive Type
Plain Backing
Color
Black
Abrasion Resistance
Good
Density
1.35 g/cc
Weather Resistance
Excellent
Chemical Resistance
Fair
Tear Strength
25 N/mm
Shape
Strip
Material
Neoprene
Thickness Tolerance
+/-0.060 in
Compression Set
28 %
Water Resistance
Good
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Oil Resistance
Texture
Smooth
Tensile Strength
2,500 psi