  • Mfr # BULK-RS-NUS60-359
  • Zoro # G502582728
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 BC 617
Grade
Ultra Strength
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NUS60-359
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
2 in
Overall Length
6 in
Overall Width
6 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 BC 617
Grade
Ultra Strength
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Maximum Temperature
250 Degrees F
Compression Set
28 %
Oil Resistance
Good
Tear Strength
25 N/mm
Water Resistance
Good
Shape
Strip
Thickness Tolerance
+/-0.110 in
Color
Black
Texture
Smooth
Adhesive Type
Plain Backing
Chemical Resistance
Fair
Weather Resistance
Excellent
Tensile Strength
2,500 psi