  • Mfr # BULK-RS-P80-16
  • Zoro # G802583340
Durometer
80A
Elongation
690 %
Standards
ASTM D2000 BG 821
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-P80-16
Overall Length
36 in
Overall Width
1 in
Overall Thickness
2 mm
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
80A
Elongation
690 %
Standards
ASTM D2000 BG 821
Grade
Standard
Compression Set
10 %
Texture
Smooth
Chemical Resistance
Fair
Density
1.25 g/cc
Tensile Strength
3,000 psi