  • Mfr # BULK-RS-S10-11
  • Zoro # G502585804
Durometer
10A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
900 %
Standards
ASTM D2000 GE 102, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S10-11
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Width
1 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
10A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
900 %
Standards
Grade
Food
Weather Resistance
Excellent
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Abrasion Resistance
Poor
Material
Silicone
Water Resistance
Good
Compression Set
30 %
Tensile Strength
700 psi