  • Mfr # BULK-RS-S10-21
  • Zoro # G002585786
Durometer
10A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
900 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S10-21
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Width
4 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
10A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
900 %
Shape
Strip
Adhesive Type
Plain Backing
Fair
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Compression Set
30 %
Material
Silicone
Tensile Strength
700 psi