  • Mfr # BULK-RS-BHS50-1018
  • Zoro # G302585660
/ea
Key Features
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
280 %
Standards
ASTM D2000 M2BG510 A14 B14 EO14 EO34 F19
Grade
High Strength
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-BHS50-1018
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Width
12 in
Overall Length
24 in
Overall Thickness
1 mm
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
280 %
Standards
Grade
High Strength
Tensile Strength
1,500 psi
Oil Resistance
Excellent
Abrasion Resistance
Good
Density
1.35 g/cc
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Chemical Resistance
Fair
Adhesive Type
Acrylic
Tear Strength
20 N/mm
Water Resistance
Good
Texture
Smooth
Compression Set
30 %