  • Mfr # BULK-RS-V75FDA-29
  • Zoro # G302586438
Durometer
75A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
150 %
Standards
ASTM D2000 HK 705, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-V75FDA-29
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.125 in
Overall Width
6 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
75A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
150 %
Standards
Grade
Food
Compression Set
15 %
Texture
Smooth
Tear Strength
28 N/mm
Oil Resistance
Excellent
Density
2 g/cc
Shape
Strip
Material
Viton
Weather Resistance
Excellent
Maximum Temperature
400 Degrees F
Color
White
Thickness Tolerance
+/-0.016 in
Tensile Strength
700 psi