  • Mfr # M07860.050.0012
  • Zoro # G2809619
Key Features
Torx Drive
System of Measurement
Metric
Thread Size
M5-0.80
Drive Size
2.5 mm
Point type
Flat
Point Type
Flat
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M07860.050.0012
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M5-0.80
Overall Length
12 mm
Drive Size
2.5 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive Type
Torx
Point Material
Alloy Steel
Material
Alloy Steel
Finish
Zinc Plated
Item
Set Screw
Meets
D913
Temp. Range (F)
-58 Degrees to 302 Degrees
Rockwell Hardness
C45 to C53
Head Type
Headless
Maximum Temperature
302 Degrees F
Thread Pitch
0.8 mm
Pack Size
Small Pack
Dimensional Standards
DIN 913
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Thread Type
Coarse
Description
Socket Set Screw, Head Type Headless, Point Type Flat, System of Measurement Metric, Thread Size M5x0.8, Overall Length 12 mm, Drive Type Socket, Drive Size 2.5 mm, Material Alloy Steel, Finish Zinc Plated, Pack Size Small Pack, Dimensional Standards DIN 913, Head Height Not Applicable, Maximum Head Height Not Applicable, Maximum Temperature 302 Degrees F, Minimum Head Height Not Applicable, Minimum Temperature -58 Degrees F, Package Quantity 100