  • Mfr # M51230.100.0060
  • Zoro # G9191357
Key Features
Torx Drive
System of Measurement
Metric
Thread Size
M10-1.50
Drive Size
5 mm
Point type
Dog
Point Type
Dog
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M51230.100.0060
Dimensions
Thread Size
M10-1.50
Overall Length
60 mm
Drive Size
5 mm
Metric
Drive Type
Torx
Point Material
Stainless Steel
Material
18-8 Stainless Steel
Item
Set Screw
Meets
D915
Rockwell Hardness
B96 to C33
Temp. Range (F)
-58 Degrees to 302 Degrees
Head Type
Headless
Thread Pitch
1.5 mm
Maximum Temperature
302 Degrees F
Pack Size
Small Pack
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Thread Type
Coarse
Material Grade/Class
18-8
Dimensional Standards
DIN 915
Description
Socket Set Screw, Head Type Headless, Point Type Dog, System of Measurement Metric, Thread Size M10x1.5, Overall Length 60 mm, Drive Type Socket, Drive Size 5 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Pack Size Small Pack, Dimensional Standards DIN 915, Head Height Not Applicable, Maximum Head Height Not Applicable, Maximum Temperature 302 Degrees F, Minimum Head Height Not Applicable, Minimum Temperature -58 Degrees F, Package Quantity 50